Pomoce dla osób niepełnosprawnych. Czy trudno jest przekształcić dom?

Pomoce dla osób niepełnosprawnych. Czy trudno jest przekształcić dom?

Listopad 17, 2020 Off By Prędki

Osoba niepełnosprawna zwykle potrzebuje przydatnych usprawnień, by móc być samowystarczalną i co najważniejsze móc samej stawiać czoła zwykłej codzienności. Wychodząc z mieszkania zazwyczaj ma przy sobie najbardziej przydatne i podstawowe pomoce, które zazwyczaj nie dają stuprocentowego bezpieczeństwa. W jaki sposób przygotować mieszkanie, aby było miejscem, w którym można czuć się pewnie?

Projektowanie lokum dla osoby niepełnosprawnej.

W zwyczajnych sytuacjach możemy nie zdawać sobie sprawy, jak bardzo odrobinę rozbudowane framugi w drzwiach, niższe i dłuższe schodki, a nawet włączniki światła w dopasowanym położeniu ułatwiają codzienne obowiązki. Już podczas planowania budowy oraz rozmów z architektami możemy przesunąć drzwi, tak aby szybko i sprawnie dobudować podjazd dla wózków, dobrze byłoby zmienić kilka pokoi dzięki temu tworząc przestronną przestrzeń. Przestronne miejsce to praktycznie mniej rzeczy do ominięcia podczas poruszania się, a jednocześnie więcej swobody do manewrowania wózkiem oraz chodzikiem. Szafy mogą być niższej wysokości niż standardowe w sklepach, a sanitariat łazienkowy zazwyczaj można montować w taki sposób, żeby osoba niepełnosprawna mogła sama zatroszczyć się o swoją higienę. W dzisiejszych czasach obecne są także rzeczy pomagające osobie niepełnosprawnej w codziennym działaniu, i które z gustem możemy wkomponować do wnętrza, tak by nie wyglądało ono, jak mieszkanie osoby z problemami w poruszaniu się.

Stołek pod prysznic w zestawie z barierką – bezpieczna kąpiel.

Osoba niepełnosprawna czy tylko chwilowo niepełnosprawna (np. przez operację albo kontuzje) bardzo często potrzebuje od kogoś pomocy. Wszyscy są świadomi, iż ta osoba potrzebuje pomocy również w łazience, a jednak przyznajmy szczerze – wielu z nas odczuwa dyskomfort, w sytuacji, w której ktoś z rodziny idzie z osobą niepełnosprawną do toalety. Pobyty w toalecie najczęściej mają związek ze swojego rodzaju intymnością. To ważne, aby osoba mająca problemy z poruszaniem się mogła się sama załatwić i wziąć prysznic. Także osoba przykuta do wózka, za to wyposażona w odpowiednio dobrany stołek pod prysznic, poręcz oraz niegłęboki prysznic będzie umiała radzić sobie bez pomocy z zewnątrz. Zupełnie podstawowe akcesoria, jak stołek pod prysznic i drążki do trzymania, przydają się nie tylko osobie niepełnosprawnej, ale również seniorom i kobietom spodziewającym się dziecka. Dają swobodę, pomagają swobodnie usiąść i wstać. Dają możliwość umycia włosów albo schylenia się w swobodnej pozycji do ziemi.

Pokój osoby niepełnosprawnej

Sypialnia powinna być przestrzenią, którą kojarzymy głównie z odpoczynkiem. Warto by łóżko było dobrane do potrzeb osoby mającej problemy z poruszaniem się, po to by nawet w ciągu dnia, w sytuacji braku możliwości pomocy kogoś z rodziny, potrzebujący mógł się samodzielnie wygodnie położyć oraz odpocząć. Można zakupić łóżko z całkowitą regulacją za pomocą małego pilota. Pamiętaj, że osoba z problemami z poruszaniem się będzie miała problem, żeby wygodnie poprawić swoją poduszkę pod głową czy wałek pod inną częścią ciała. Segmentowa regulacja gwarantuje możliwość podniesienia i opuszczenia dowolnej części ciała. Do tego, jeżeli osoba porusza się na wózku, góra łóżka musi znajdować się na wysokości wózka. Przez to chory bez pomocy może w każdej chwili przesiąść się z wózka do łóżka, a także odwrotnie.